Co ovlivňuje dobu nabíjení elektromobilu?
Co ovlivňuje dobu nabíjení elektromobilu? Naši specialisté na elektromobilitu a nabíjení z firmy Solar Bryka Brno vás naučí efektivně nabíjet váš vůz.
Co ovlivňuje dobu nabíjení elektromobilu a jeho dojezd?
Přemýšlíte nad koupí elektromobilu? Pak vás určitě zajímá, jak dlouho se konkrétní vozidlo musí nabíjet a jaký má následně dojezd. Na tyto otázky se nedá jednoduše odpovědět. Záleží totiž na spoustě proměnných. Poradíme vám, jak z baterie svého e-vozidla dostanete maximum.
Maximální dojezd elektromobilu závisí především na kapacitě baterie, jejím stavu, spotřebě konkrétního vozidla, stylu jízdy (plynulá jízda mimo město je vždy méně náročná než neustálé zrychlování a zpomalování uprostřed města), venkovní teplotě, stavu vozovky a dalších faktorech. Průměrná spotřeba elektromobilu činí asi 11–13 kWh na 100 ujetých kilometrů. Moderní elektrická vozidla zvládnou na jedno nabití ujet přibližně 500 kilometrů.
Elektromobil má nastavenou nabíjecí křivku
Elektromobily pohání lithium-iontová baterie. Ta nejlépe pracuje ve chvíli, kdy je nabitá v rozmezí 20–80 % celkové kapacity. V těchto mezích podává nejvyšší výkon a také se nejméně opotřebovává. Snažte se vyhýbat častému podbíjení/přebíjení. Nejezděte k nabíječce až ve chvíli, kdy máte skoro 0 %. Stejně tak u ní nečekejte až do nabití na 100 %.
Elektrická vozidla mají od výrobce nastavenou nabíjecí křivku. Tato technologie zrychluje/zpomaluje nabíjení podle aktuální míry nabití. V některých fázích se tedy baterie nabíjí podstatně rychleji, v jiných naopak pomaleji. Díky tomu se prodlužuje její životnost. Majitelům tím pádem odpadá jedna velká starost.
Baterie se nejrychleji nabíjí přibližně do 60 % své kapacity. V rozmezí 60–80 % proces zpomaluje. Posledních 20 % může trvat stejně dlouho, jako trvalo nabití předchozích 80 %. Pokud jste zrovna na cestách, nečekejte u stojanu zbytečně až do nabití plné kapacity. Vyjeďte ve chvíli, kdy máte 80 %. Během další zastávky opět nabíjejte jen na 80 %.
Spočítejte si, jak dlouho trvá nabití elektromobilu
Výpočet přibližné doby nabití elektromobilu je velmi snadný. Ačkoliv vám neposkytne úplně 100% přesnost, pro představu bohatě postačí. Budeme během něho vycházet z celkové kapacity baterie a výkonu nabíjecí stanice.
Představte si, že vlastníte elektromobil s kapacitou baterie 75 kWh. K jeho nabíjení používáte nabíječku se střídavým proudem (AC) s výkonem 15 kW. V takovém případě vydělte kapacitu baterie výkonem nabíječky. Dostanete se k výsledku 5 hodin do plného nabití.
Nyní si opět představte elektromobil s kapacitou baterie 75 kWh. Tentokrát ho však nabíjíte s pomocí nabíječky se stejnosměrným proudem (DC) s výkonem 50 kW. I v této modelové situaci stačí vydělit kapacitu baterie výkonem nabíječky. Vaše vozidlo bude nabité za 1,5 hodiny.
Některá vozidla mají zabudované omezení maximálního přípustného výkonu nabíjení. Má-li váš imaginární elektromobil omezení například na 100 kW, silnější nabíječky než 100 kW vám nepřinesou žádný užitek.
Elektromobil se dá nabíjet i s pomocí domácí zásuvky s proudem 16 A a napětím 230 V (nedoporučujeme). Ta nabízí nabíjecí výkon 3,6 kW. Plug-in hybridy se běžně nabíjí průmyslovou zásuvkou s proudem 32 A, která poskytuje nabíjecí výkon 7,2 kW. Zde už si musíte dávat pozor na elektrické rozvody objektu.
Nabíjení doma je finančně nejvýhodnější
Více než 80 % majitelů elektromobilů preferuje domácí nabíjení. Nabíjecí stanici (wallbox) si můžete nechat nainstalovat na zeď garáže, domu nebo jako samostatný stojan k venkovnímu parkovacímu místu. Zaplatíte za ni přibližně 15–60 tisíc Kč. V domácích podmínkách vám postačí pomalejší nabíječka se střídavým proudem (AC). Svůj prostředek stejně budete většinou nabíjet přes noc, kdy spíte a nijak nepospícháte.
Díky vlastnictví elektromobilu můžete využít zvýhodněnou sazbu na elektřinu (tarif D27d či tarif C27d). Každý den získáte 8 hodin, během nichž zaplatíte za spotřebovanou energii mnohem méně. Budete-li nabíjet v tomto čase, v přepočtu vás 1 ujetý kilometr vyjde přibližně na 0,5 Kč. Při nabíjení na veřejných místech zaplatíte 2–4× více.
Pokud máte nainstalovanou fotovoltaiku, můžete získanou energii používat pro nabíjení svého elektromobilu. Přibližně 2–3 měsíce v roce budete jezdit zdarma. Po zbytek roku podstatně ušetříte. Pro více informací se obraťte na specialisty ze Solar Bryka Brno, půss působností po celé České republice.
V SOLAR BRYKA vám vždy radíme poradíme
Navrhneme vám nejlepší řešení pro domácí dobíjení elektromobilů. V SOLAR BRYKA vám dodáváme Hi-Tech nabíjecí stanice na míru. Získáte inovativní funkce, které elektromobilitě dávají smysl a vám poskytnou maximální uživatelský komfort.