K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby. Prohlédněte si Zásady ochrany osobních údajů.
Kontaktujte nás

Potřebujete poradit nebo objednat? Rádi vám pomůžeme

Fakturační údaje
SOLAR BRYKA s.r.o.
ul. 24. dubna 347, Želešice 664 43
IČO: 14201674
DIČ: CZ14201674
C 127106 vedená u Krajského soudu v Brně
Kancelář
SOLAR BRYKA s.r.o.
ul. 24. dubna 347, Želešice 664 43
Otevírací doba: 8:00–15:00
Bankovní spojení
Název banky: Raiffeisenbank
Číslo účtu: 6493675002 / 5500

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat.

Fakturační údaje
SOLAR BRYKA s.r.o.
Nové sady 988/2, Brno 602 00
IČO: 14201674
DIČ: CZ14201674
Kancelář
SOLAR BRYKA s.r.o.
ul. 24. dubna 347, Želešice 664 43
Otevírací doba: 8:00–15:00
Bankovní spojení
Název banky: Raiffeisen bank
Číslo účtu: 6493675002 / 5500
solar_bryka_fotovoltaika_dobijeci_stanice_brno_2
Kontakty

Kontaktní osoby

Břetislav Kašparovský
Jednatel
Michal Jelínek
Prodejní specialista
Veronika Kašparovská
Dotační specialistka
Michal Budinský
Projektový manažer
Andrea Hloušková
Asistentka
FAQ

Časté dotazy

Co je to fotovoltaická elektrárna?

Fotovoltaické panely využívají sluneční záření k výrobě elektrické energie. Vyrobenou elektřinu lze přímo spotřebovat, uložit do baterií nebo přebytky elektrické energie odprodat do energetické sítě. Instalujeme fotovoltaiky s výkonem od 3,6 kWp až po 50 kWp s možností napojení na baterie. Elektřina z obnovitelných zdrojů neboli „zelená“ elektřina je cenově a emisně výhodná pro nabíjení elektromobilů. Domácí fotovoltaika tak představuje krok k energetické soběstačnosti.

Co je to fotovoltaický solární panel?

Solární panely neboli termické kolektory slouží k výrobě tepelné energie za pomoci slunečních paprsků. Teplá voda ze slunečních kolektorů je vhodná k vytápění nemovitosti, k přípravě teplé užitkové vody (TUV) nebo k ohřevu bazénu. Termické kolektory představují efektivní způsob ohřevu vody za využití energie z obnovitelných zdrojů.

Co znamená jednotka výkonu Wp (Watt peak)?

Špičkový elektrický výkon panelů je udáván v jednotkách Watt peak (Wp) nebo kiloWatt peak (kWp). Jde o špičkový (peak) výkon vyrobený solárním panelem při tzv. standardním testu. Standardní test (STC) se provádí zdrojem světla při energii ozáření 1000 W/m2 a teplotě 25 °C. Panel dává špičkový elektrický výkon uvedený na štítku při osvitu, který odpovídá přímému ozáření při jasném dni bez mraků.

Jaké jsou typy fotovoltaických instalací?

Známe tzv. ostrovní systémy v místech bez elektřiny. Takový systém slouží k výrobě elektřiny do baterií pro pozdější spotřebování. Pokud fotovoltaický systém připojíme na síť, pak vyrobenou elektřinu můžeme spotřebovat a přebytky prodat do sítě. I systém připojený na síť může mít baterie pro zvýšení vlastní spotřeby, hovoříme pak o hybridním fotovoltaickém systému. Další variantou síťového systému je tzv. grid-free, kdy jsme připojeni na síť, ale vyrábíme pouze pro vlastní spotřebu. Součástí gridfree systému nejsou baterie, technicky omezujeme, aby elektřina nikdy netekla do sítě.

Co je to solární měnič, solární střídač, invertor?

Solární střídač (měnič) je zařízení, které přeměňuje stejnosměrný proud z fotovoltaických panelů na střídavý proud, který pak dodává do elektrických rozvodů domu nebo do distribuční sítě. Střídač je srdce každé solární elektrárny, které řídí výrobu energie ze solárních panelů a zároveň monitoruje napětí a frekvenci v síti. Bez střídače (měniče) by nebylo možné energii ze solárních panelů využívat v rozvodech se střídavým proudem.

Kolik energie vyrobí fotovoltaický panel?

1 kWp v našich podmínkách dodá do sítě za rok cca 980 kWh elektrické energie. Tato hodnota může být vyšší až o 10 % díky vyšší nadmořské výšce nebo geografické poloze. Ideálně orientované panely na jižní Moravě mohou dosahovat hodnot nad 1000 kWh/kWp. Největší podíl energie vyrobí solární panel během letních měsíců, kdy je intenzita slunečního záření největší a dny nejdelší. Naopak nejméně energie vyrobí fotovoltaický panel během zimy, kdy jsou klimatické podmínky pro výrobu nejhorší.

Je fotovoltaika vhodná pro podmínky v ČR?

Fotovoltaika je dnes i v našich klimatických podmínkách výhodným způsobem výroby elektřiny pro domácnosti i průmysl. Do budoucna se dále bude cena panelů snižovat a jejich účinnost zvyšovat. Bude se dále zvyšovat výhodnost pořízení solárních panelů. I bez jakékoliv dotační podpory je možné v našich podmínkách díky úsporám energie dosáhnout 8 až 10letou návratnost investice do fotovoltaické elektrárny.

Jaká je životnost fotovoltaických panelů?

Výrobci udávají životnost fotovoltaických systémů delší než 30 let. Účinnost FV panelů se v průběhu jejich životnosti může snižovat, výrobci však výkonnostní zárukou garantují 90% účinnost po 12 letech a 80% účinnost panelu po 25 letech.

Potřebuji k solárnímu systému i akumulátory?

Akumulátory jsou potřeba pouze u ostrovních fotovoltaických systémů a u hybridních (grid free) systémů. Plní funkci zásobníku, kam se ukládají přebytky energie, které se využívají během noci nebo když není dostatek slunečního záření. Klasické fotovoltaické elektrárny připojené na síť akumulátory nepotřebují. Jako akumulátor je využívána distribuční síť, kam jsou dodávány nespotřebované přebytky výroby a odkud se energie odebírá během noci.

Musí se solární panely omývat nebo čistit?

Solární panely jsou odolné proti vlivům počasí a mají samočisticí schopnost – panely jsou omývány deštěm. Prach na panelech za běžných podmínek způsobuje ztrátu výkonu v jednotkách procent. Sníh z panelů sám velmi rychle sjede, protože povrch panelů je sklo. Dlouhodobé usazování nečistot v krajích panelů může být problémem u panelů instalovaných v menším sklonu než 15°.

Jsou fotovoltaické panely odolné proti kroupám?

Výrobce panelů samozřejmě počítá s tím, že bude panel celoročně vystaven vlivům počasí. Panely bez problémů přežijí běžné kroupy. Výrobci testují panely na zásahy ledovými kroupami o průměru 25 mm a rychlosti 80 km/h. Panely musí být vybaveny speciálním tvrzeným sklem. Následky extrémních projevů počasí by pak mělo řešit vhodné pojištění.

Je možné sluneční elektrárnu pojistit?

Ano, sluneční elektrárny je možné bez problémů pojistit proti živelným pohromám, vandalství, krádeži nebo ztrátám způsobeným výpadky výroby. Elektrárny na střechách budov se zpravidla zahrnují do živelní pojistky celé budovy, což je nejvýhodnější. Je možné fotovoltaickou elektrárnu pojistit i zvlášť. To se uplatňuje především tehdy, když majitel střechy a majitel solárního systému jsou dvě různé osoby.

Jak dlouho trvá dobití baterie elektromobilu?

Doba dobíjení elektromobilu se odvíjí od kapacity baterie a typu, její aktuální kondici a míře nabití, dále také na výkonu integrované palubní dobíječky elektromobilů (v případě AC dobíjení) a současně na výkonu dobíjecí stanice. Obecně platí, že z klasické zásuvky na 230 V dobijete elektromobil v řádech vyšších jednotek, tedy 6–12 hodin, ideálně přes noc nebo přes den, např. na firemním parkovišti. Z domácí nabíječky, tzv. wallboxu, dobijete elektromobil za 2–6 hodin.

V čem se liší dobíjení skrze nabíječku (wallbox) od dobíjení z klasické zásuvky?

Hlavním rozdílem mezi dobíjením z wallboxu a klasické zásuvky je rychlost a bezpečnost dobíjení. Klasická zásuvka není určena k dlouhodobému plnému zatížení, což je přesně požadavek v rámci dobíjení elektromobilů. Jejím využitím tedy může dojít k přetížení daného rozvodu a jeho poškození. Wallbox je přizpůsoben k přenosu vyšších nabíjecích proudů a díky tomu baterii rychleji dobije. Navíc wallbox s elektromobilem komunikuje, tedy se přizpůsobuje požadavkům a možnostem elektromobilu – nehrozí poškození.

Můžu dobíjet baterii, i když ještě není úplně vybitá?

Ano, li-iontovou baterii v elektromobilu je možné dobíjet naprosto kdykoliv. Elektromobily disponují tzv. systémem managementu baterií, který si řídí proces "správného" nabití.

Kontaktní formulář

Napište nám zprávu
přes kontaktní formulář

Vyplňte formulář a získejte cenovou nabídku zdarma přesně pro vaši nemovitost

Děkujeme vám za vyplnění. Formulář byl v pořádku odeslán. ✅
Jejda! Při odesílání formuláře se něco pokazilo. Zkuste to prosím znovu.

© Všechna práva vyhrazena | SOLAR BRYKA s.r.o. | Brno