Co ovlivňuje životnost baterie pro fotovoltaiku?
Baterie k fotovoltaice představují efektivní způsob pro uložení vyrobené elektrické energie. Vysvětlíme, jaké existují druhy baterií. Poradíme, jakou vybrat velikost baterie k domácí fotovoltaice. A také se dozvíte, jaká je životnost bateriové úložiště.
Elektřina z fotovoltaické elektrárny (FVE), která není spotřebovaná putuje do energetické sítě. Ceny odkupu elektrické energie z fotovoltaiky ale nejsou nikterak závratné. Mnohem efektivnější je uložení elektřiny do akumulátoru neboli do domácí baterie.
S bateriovým úložištěm získáte:
Energetickou soběstačnost
- Bateriové úložiště vám poskytne energetickou svobodu. Elektřinu, kterou přes den vyrobíte a nespotřebujete si systém FVE automaticky uloží na později. Večer, kdy je spotřeba nejvyšší, oceníte energii uloženou v bateriích.
Záložní zdroj energie
- Baterie fungují jako záložní zdroj v případě odpojení od sítě. Díky tomu například pokryjete domácnost internetovým připojením.
Domácím úložištím dominují lithiové baterie
V začátcích bateriových úložišť se používaly olověné baterie, které jsou už technologicky překonané. Aktuálně mezi nejpoužívanější druhy baterií pro fotovoltaické elektrárny patří lithium-iontové baterie (Li-Ion) a baterie na bázi lithium-železo-fosfát (LiFePO4, LiFeYPO4).
Tyto typy baterií jsou vhodné pro střední a velké ostrovní i hybridní instalace s každodenním provozem. Navíc baterie jsou bezúdržbové a od uživatelů nevyžadují žádnou zvláštní péči. O rovnoměrné vybíjení a nabíjení (balancování jednotlivých článků) se stará řídicí jednotka.
Jaká kapacita baterie je optimální a co ovlivňuje její životnost?
Velikost baterie pro konkrétní fotovoltaiku se odvíjí od mnoha faktorů. Zohledňuje se velikosti FVE, nároky na spotřebu elektřiny i typ provozního systémy – ostrovní nebo hybridní a další parametry. Nejdůležitějším parametrem je energetická spotřeba domácnosti, případně provoz dobíjecí stanice pro elektromobil. V rámci hybridního systému (připojení nemovitosti na distribuční síť) platí velmi obecné a zjednodušené pravidlo: Na každý instalovaný 1 kWp je vhodné bateriové úložiště o kapacitě 2 až 3 kWh.
Doba použitelnosti baterií Li-Ion a LiFe se potýká s celou řadou polopravd a mýtů, které většinou pramení ze zkušeností s olověnými bateriemi. Životnost Li-Ion a LiFe baterie je přibližně 5 000 cyklů. Pro představu baterie v běžné domácnosti absolvuje ročně 250 cyklů. Životnost baterií se tak pohybuje v rozmezí od 15 do 20 let.
Spíše než nabíjecí cykly ovlivňuje životnost baterie její skladování, respektive vhodné umístění. „Zranitelným místem lithiových baterií je jejich teoretické vybití na 0 % kapacity. V tom případě může být baterie nenávratně zničena. V praxi úplnému vybití zabraňuje řídicí jednotka baterie. Celkové vybití hrozí v případech, kdy bude baterie dlouhodobě umístěna v prostorech s teplotou pod 0°C,“ vysvětluje prodejní specialista společnosti Solar Bryka Michal Jelínek.
V SOLAR BRYKA vám vždy radíme poradíme
Máte dotazy k bateriím? Přejete si vědět, jak velké úložiště budete potřebovat? Zajímá vás více informací? Zavolejte nám. Zodpovíme veškeré vaše dotazy a bateriové úložiště vám nadimenzujeme na míru vašim energetickým potřebám. Na pořízení fotovoltaiky s bateriovým úložištěm vám zároveň vyřídíme dotace.