Jaká je návratnost investice do fotovoltaické elektrárny?
Při současných cenách energie fotovoltaická elektrárna ročně sníží výdaje domácnosti za elektřinu o 50 až 80 %. Zatímco dříve se investice pohybovala v řádu téměř dvou desítek let, dvojciferná inflace a vysoké ceny energii návratnost zkrátily na více než na polovinu.
Fotovoltaické elektrárny jsou v ČR v posledních dvou letech velmi oblíbené. V roce 2022 bylo do sítě připojeno 4× více fotovoltaických systémů než v roce 2021. Kromě zájmu o fotovoltaiku roste také instalovaný výkon. „V roce 2022 se průměrný instalovaný výkon našich instalací pohyboval okolo 9 kWp. V letošním roce zaznamenáváme růst na 18 kWp. Navýšení instalovaného výkonu logicky pomohla novela energetického zákona, která od závěru ledna 2023 umožňuje bez licence instalovat solární elektrárnu s výkonem do 50 kWp. Dříve bylo bez licence možné do provozu uvést fotovoltaiku s výkonem do 10 kWp,“ vysvětluje projektový manažer Solar Bryka Michal Budinský.
Návratnost investice do fotovoltaiky se rapidně zkrátila
Návratnost investice do fotovoltaické elektrárny je velmi individuální. Roli totiž hraje velké množství proměnlivých faktorů – od aktuálních cen elektrické energie přes ceny solárních panelů a instalačních prací až po dotace či výkupní ceny elektřiny.
Ještě před pár lety se návratnost investice do fotovoltaiky pohybovala v řádech 15 až 20 let. Nyní se návratnost zkrátila na polovinu. „Aktuální cena instalace fotovoltaiky na rodinný dům se pohybuje od 400 000 do 500 000 Kč. Přitom z dotace získá zákazník až 200 000 Kč. Při současných cenách elektrické energie se vstupní náklady vrátí přibližně do 7 let.“ říká Břetislav Kašparovský, jednatel společnosti Solar Bryka.
Komu se fotovoltaika vyplatí?
Dříve platilo pravidlo, že fotovoltaická elektrárna se vyplatí rodinným domům s vysokou spotřebou elektřiny. Převážně šlo o dvougenerační rodinné domy a domácnosti, které elektřinu využívají k topení nebo plánují pořízení elektromobilu. Tato obecná poučka pomalu přestává platit.
„Dnes se fotovoltaika vyplatí téměř každému, kdo spotřebovává elektrickou energie a má volné finance. Investování do fotovoltaiky a obecně do energeticky úsporných opatření je mnohem efektivnější, než nechat hotovost znehodnotit inflací,“ vysvětluje Břetislav Kašparovský a jedním dechem dodává: „Elektřina totiž v budoucnu výrazně levnější nebude. Pouze domácnostem s vyšší spotřebou elektrické energie se investice rychleji vrátí na ušetřených nákladech.“
Investiční pojistka proti inflaci
Protiinflační trend investic do energeticky úsporných opatření potvrzují také makroekonomická data. Přestože míra inflace se podle České národní banky (ČNB) pozvolna snižuje její dvojciferná hodnota je stále alarmující. Prognóza ČNB očekává, že pokles inflace do cílového pásma 2 % bude nejdříve až v roce 2024. Vlastní výroba elektřiny se v nejisté době jeví jako vhodnou protiinflační investicí do budoucna. A to rovnou z několika důvodů – výrazných úsporách na energiích, zvyšování ceny práce a materiálů a také možnosti prodeje elektřiny do sítě, jejíž výkupní ceny se pozvolna také zvyšují.
V SOLAR BRYKA vám vždy radíme poradíme
Přejete si znát konkrétní náklady na fotovoltaiku a dobu návratnosti? Zavolejte nám. Návratnost investice do fotovoltaiky vám vypočítáme na míru. Přečtěte si také jak dlouho trvá schválení dotace nebo pro jaké střechy jsou fotovoltaické panely vhodné.