Je fotovoltaika vhodná pro podmínky v ČR?
Je fotovoltaika vhodná pro podmínky v ČR? Naši energetičtí specialisté z firmy Solar Bryka Brno vám představí ověřená data a zodpoví všechny otázky.
Je fotovoltaika vhodná pro podmínky v ČR?
Mnoho lidí si myslí, že fotovoltaika funguje nejlépe v subtropických či tropických zemích. Intenzivnější sluneční záření však nemusí znamenat více vyrobené energie. Problémem těchto oblastí je přílišné horko. Neustálé působení vysokých teplot totiž nedělá panelům dobře. Kvůli nim se mnohem rychleji opotřebovávají a ztrácí svůj výkon.
I přes zdánlivě nevýhodnou polohu ČR (leží přibližně ve středu severní polokoule) u nás panují lepší podmínky než třeba ve státech na jihu Evropy. Představíme vám tvrdá data, která musíte znát.
Každý m² plochy nabízí spoustu využitelné energie
Fotovoltaické elektrárny jsou závislé na intenzitě dopadající sluneční energie. Tu ovlivňuje zeměpisná poloha, nadmořská výška, celková doba slunečního svitu během roku, kvalita ovzduší a další faktory.
Ročně přistane na každém m2 plochy v České republice přibližně 950–1 168 kWh sluneční energie. Zdaleka nejlépe na tom jsou obyvatelé jižní Moravy (okolo 1 168 kWh ročně). Nejméně energie dopadá do oblastí severních a severozápadních Čech (okolo 950 kWh ročně). Celorepublikový průměr činí 1 000 kWh ročně na m2.
Zdaleka nejlépe funguje fotovoltaika během slunečných dní bez mraků. V našich končinách získáváme přibližně 1 700 hodin přímého slunečního záření ročně. Nejlépe jsou na tom opět obyvatelé Jihomoravského kraje (asi 1 700 hodin ročně). Nejméně slunečních paprsků dopadá do oblasti Ústeckého kraje (asi 1 400 hodin ročně). I přes zdánlivě nevýhodnou pozici vám fotovoltaická elektrárna přinese slušný výsledek.
TIP
Přibližnou intenzitu dopadající sluneční energie pro svůj region najdete na internetu. Vyhledejte si heslo „PVOUT“. Tento index identifikuje energetický potenciál fotovoltaických elektráren pro konkrétní lokalitu. Zohledňuje přitom všechna důležitá data, a to včetně ztrát způsobených terénem nebo místním znečištěním oblohy.
Vaše panely fungují i v situaci, kdy na ně nedopadají přímé sluneční paprsky. Během zamračených dní oceníte moderní monokrystalické half-cell panely, které zpracovávají energii z rozptýleného světla mnohem efektivněji než ostatní druhy panelů.
Hlavní je účinnost vašeho systému
Moderní fotovoltaické a solární panely poskytují až 21% účinnost. Pokud tedy na každý m2 plochy dopadne asi 1 000 kWh ročně, 1m2 panelu vám každý rok vytvoří 210 kWh. Díky této praktické pomůcce si snadno spočítáte, kolik panelů potřebujete pro dosažení kýženého výsledku (raději si jich nechte nainstalovat více, abyste vykompenzovali postupný úbytek výkonnosti v řádu desítek let).
Celková účinnost fotovoltaických panelů závisí na mnoha faktorech. Mezi ty nejdůležitější patří:
- Typ – amorfní panely jsou nejlevnější, ale poskytují nejnižší výkon. Polykrystalické panely jsou zlatá střední cesta z hlediska ceny/výkonu. Monokrystalické panely jsou nejdražší, ale mají nejvyšší výkon.
- Směrová orientace – panely by měly ideálně směřovat směrem na jih. Přípustná je také orientace na západ/východ (poskytuje o 20 % menší efektivitu než směřování na jih). Orientace na sever je naopak nejhorší volba. Pokud musíte mít panely nasměrované na západ/východ, je vhodné nižší výkon kompenzovat větším množstvím panelů.
- Sklon – optimální sklon panelů pro celoroční použití činí 35–45°. V této pozici přináší nejvyšší užitek.
- Stínění – panely by měly být umístěné tak, aby na ně v průběhu dne dopadalo co nejméně stínu (z okolních budov, stromů, kopců…).
- Kvalita ovzduší – vysoké znečištění ovzduší dokáže snížit výkonnost panelů až o 20 %. V ČR je obecně kvalita vzduchu velmi dobrá. Výjimkou je průmyslová oblast v okolí Ostravy, Karviné a Frýdku-Místku. Problémem mohou být i některé části Prahy a Ústeckého kraje.
Menší účinnost fotovoltaických panelů znamená méně vyprodukované energie a delší návratnost investice. Z toho důvodu je nutné spolehnout se na ověřenou firmu, která vám navrhne a sestaví systém přesně na míru (podle specifických podmínek vašeho domova a okolí).
V ČR panují velmi dobré podmínky pro fotovoltaiku
Na základě tvrdých dat je naprosto jasné, že fotovoltaika má v naší zemi smysl. Musíte si však ohlídat některá specifika a přizpůsobit jim celý systém. Pro více informací se obraťte na specialisty ze Solar Bryka Brno, půss působností po celé České republice.
V SOLAR BRYKA vám vždy radíme poradíme
S výběrem vhodných solárních panelů přesně pro vaše podmínky vám vždy poradíme. Při projektování fotovoltaické elektrárny zohledňujeme nejen instalovaný výkon a efektivitu, ale také ceny fotovoltaických panelů a celkovou návratnost investice. Jednoduše se přizpůsobíme vašim požadavkům a na fotovoltaiku vám vyřídíme výhodné dotace. Podívejte se, jak dlouho trvá schválení dotace.